Ľudské kostrové pozostatky sú hlavným zdrojom informácií o vzťahoch medzi chorobami a ľudstvom od vzniku Homo sapiens. Paleopatologické štúdie podávajú informácie o zdravotnom stave, výžive a spôsobe stravovania, environmentálnych rizikách a adaptáciách, ako aj o fyzických aktivitách jedincov a populácií, a umožňujú tak verne zrekonštruovať život jedincov populácií dávno minulých z pohľadu archeológie i histórie. Človek je prakticky od počiatkov svojej existencie konfrontovaný s množstvom nepriaznivých vplyvov vonkajšieho prostredia a jeho život je sprevádzaný rôznymi patologickými stavmi, ktoré sa odrážajú aj na jeho skelete.

Na kostrách možno sledovať širokú škálu zmien, ktoré majú súvis s traumami, vývinovými anomáliami a inými chorobnými zmenami. Patria sem napríklad:

ODPORÚČANÁ LITERATÚRA:
BARNES, E., 2021: Atlas of developmental field anomalies of the human skeleton: a paleopathology perspective. Hoboken, New Jersey, John Wiley and Sons, Inc., 210 s.
BRICKLEY, M., IVES, R., 2008: The Bioarcheology of Metabolic Bone Disease. Oxford, Elsievier, 333 s.
HILLSON, S., 1996: Dental Anthropology. Cambridge, Cambridge University Press, 373 s. ISBN 0-521-56439-5.
HORÁČKOVÁ, L., STROUHAL, E., VARGOVÁ, L., 2004: Základy paleopatologie. Brno, Nadace Universitas Masarykiana v Brně, Akademické nakladatelství CERM v Brně, Masarykova univerzita v Brně, Nakladatelství a vydavatelství NAUMA v Brně.
ORTNER, D. J., 2003: Osteoarthritis and diffuse idiopathic skeletal hyperostosis. In: Ortner, D. J., (ed.): Identification of pathological conditions in human skeletal remains. 2nd ed. USA, Academic press, Elsevier, s. 545-560.
WALDRON, T., 2009: Palaeopathology. Cambridge, Cambridge University Press, 279 s. ISBN 978-0-511-43711-3