ZÁHLAVNÁ KOSŤ (OS OCCIPITALE)
Záhlavná kosť je nepárová kosť. V záhlavnej kosti je foramen magnum (veľký otvor). Časť kosti uložená ventrálne od foramen magnum je pars basilaris (spodinová časť), bočné časti sú partes laterales a časť kosti uložená dorzálne a vyklenutá dozadu je squama occipitalis (záhlavná šupina).
Pars basilaris sa vpredu spája s klinovou kosťou – u detí chrupkou (synchondrosis sphenooccipitalis), a oko 18 až 20. roku s ňou priamo zrastá (synostosis sphenooccipitalis).
Na bočných častiach (partes laterales) sú na bazálnej strane zreteľné condyli occipitales (hlavice záhlavnej kosti).
- V hlavici sú otvory pre XII. hlavový nerv – canalis nervi hypoglossi (kanál podjazykového nervu). Na dorzálnom okraji hlavíc je fossa condylaris (hlavicová jama). Na vonkajšom okraji bočnej časti je plytký zárez incisura jugularis (hrdlový zárez), ktorý s podobným zárezom na spánkovej kosti dopĺňa foramen jugulare (hrdlový otvor). Cez tento otvor vystupujú z dutiny lebky XI., X. a IX. hlavový nerv (nervus accesorius, nervus vagus, nervus glossopharyngeus).
Šupina záhlavnej kosti (squama occipitalis) sa vyklenuje dozadu.
- Na vonkajšej strane je vyvýšenina protuberantia occipitalis externa (vonkajšia záhlavná hrčka). Od tejto hrčky smerom k veľkému otvoru prebieha v stredovej čiare crista occipitalis externa (vonkajší záhlavná hrebeň), na ktorý sa upína šíjový väz. Od protuberantia occipitalis externa sa rozbiehajú na obidve strany drsné šijové čiary, a to linea nuchae suprema, linea nuchae superior (upína sa na ňu musculus trapezius a musculus sternocleidomastoideus) a linea nuchae inferior. Oblasť pod protuberantia occipitalis externa je planum nuchale (šijová rovina).
- Na vnútornej ploche záhlavnej šupiny je protuberantia occipitalis interna (vnútorná záhlavná hrčka), od ktorej sa rozbieha eminentia cruciformis (krížová vyvýšenina). Na nej sú brázdy – odtlačky splavov tvrdej pleny: sulcus sinus sagittalis superioris a sulci sinuum transversorum.
KLINOVÁ KOSŤ (OS SPHENOIDALE)
Klinová kosť je nepárová kosť. Nachádza sa v báze lebky ventrálne od pars basilaris ossis occipitalis. Tvorí ju corpus ossis sphenoidalis (telo klinovitej kosti), alae minores (malé krídla), alae majores (veľké krídla) a processus pterygoidei (krídlovité výbežky).
- Telo klinovej kosti je zhora prehĺbené a na ňom je fossa hypophysialis (jama podmozgovej žľazy). Jama je dorzálne doplnená vyvýšeninou dorsum sellae (chrbát sedla) na sella turcica (turecké sedlo). Ventrálne od fossa hypophysialis je plytká brázda sulcus praechiasmaticus (brázda skríženia), v ktorej leží skríženie zrakového nervu. Po obidvoch stranách sedla je sulcus caroticus (krčnicová brázda). Dolná strana tela klinovej kosti vyčnieva do rostrum sphenoidale (klinový zobák), na ktorý sa prikladá vomer (čerieslo). Telo klinovej kosti sa dopredu otvára do nosovej dutiny, a nachádza sa v ňom sinus sphenoidales (klinové dutiny).
- Alae minores ossis sphenoidalis (malé krídla klinovej kosti) vyčnievajú ako úzke platničky z tela klinovej kosti. Prikladajú sa k čuchovej kosti a po bokoch k čelovej kosti. V malých krídlach je canalis opticus (kanál zrakového nervu), ktorý vedie do očnice a prechádzajú ním nervus opticus a arteriae ophthalmica. Medzi zadným okrajom malých krídel a predným okrajom veľkých krídel je dlhá štrbina prebiehajúca z lebečnej dutiny do očnice – fissura orbitalis superior (horná očnicová štrbina). Cez ňu prechádzajú hlavové nervy: nervus oculomotorius (III.), nervus trochlearis (IV. ), nervus abducens (VI.), 1. vetva nervus ophthalmicus (V.) a vena ophthalmica superior.
- Alae majores ossis sphenoidalis (veľké krídla klinovej kosti) sa nachádzajú po bokoch tela klinovej kosti. Na odstupe veľkých krídel sú tri otvory: foramen rotundum (guľatý otvor) pre 2. vetvu trojklaného nervu, foramen ovale (okrúhly otvor) pre 3. vetvu trojklaného nervu a foramen spinosum (tŕňový otvor) pre arteriae meningea media a pre ramus meningeus nervi mandibularis.
- Processus pterygoidei ossis sphenoidalis (krídlovité výbežky klinovej kosti) vyčnievajú zospodu od okrajov tela klinovej kosti. Ventrálne nasadá processus pterygoideus na podnebnú kosť a zadný okraj čeľuste.
SPÁNKOVÁ KOSŤ (OS TEMPORALE)
Spánková kosť je párová. Skladá sa z niekoľkých častí: pars petrosa (skalná časť), pars squamosa (šupinová časť), pars tympanica (bubienková časť).
- Pars petrosa ossis temporalis (skalná časť spánkovej kosti) sa nachádza na báze pred záhlavnou kosťou a po bokoch klinovej kosti. Má tvar štvorbokej pyramídy. Pri okraji hrotu pyramídy ústi canalis caroticus (krčnicový kanál), cez ktorý prechádza tepna. Na zadnej strane par petrosa je nápadný porus acusticus internus (otvor vnútorného zvukovodu). Dolná plocha pyramídy má nerovný povrch, v ktorého strede je okrúhly canalis caroticus (krčnicová kanál), cez ktorý vstupuje do skalnej kosti arteria carotis interna. Dorzolaterálne od kanála je veľká oválna fossa jugularis (hrdlová jama), v ktorej sa začína vena jugularis interna. Dorzolaterálne od fossa jugularis je foramen stylomastoideum (násadcocohlávkový otvor), cez ktorý prechádza nervus facialis. Tesne pri foramen stylomastoideum vyčnieva processus styloideus ossis temporalis (násadcovitý výbežok spánkovej kosti). V úrovni za ušnicou je processus mastoideus ossis temporalis (hlávkový výbežok spánkovej kosti), na ktorý sa upína sval musculus sternocleidomastoideus. V hlávkovom výbežku sú cellulae mastoideae (hlávkové dutinky).
- Pars squamosa ossis temporalis (šupina spánkovej kosti) sa rozprestiera ako plochá kosť do lebečnej klenby a končí sa hore šikmo zrezaným okrajom. Smerom dopredu sa dotýka zadného okraja veľkého krídla klinovej kosti, vzadu sa spája s processus mastoideus. Vonkajšia plocha šupiny spánkovej kosti je hladká. Smerom dopredu vybieha processus zygomaticus (jamový výbežok), ktorý spolu s jarmovou kosťou tvorí arcus zygomaticus (jarmový oblúk). Na začiatku jarmového výbežku je fossa mandibularis (sánková jama) a hneď pred ňou malý tuberculum articulare (kĺbový hrbček). Sánkovú jamu i kĺbový hrbček za živa pokrýva chrupka a sú kĺbovou plochou sánkového kĺbu (articulatio temporomandibularis).
- Pars tympanica ossis temporalis (bubienková časť spánkovej kosti) ohraničuje meatus acusticus externus (vonkajší zvukovod).
ČELOVÁ KOSŤ (OS FRONTALE)
Čelová kosť je nepárová. Čelová kosť pozostáva z partes orbitales (očnicové časti), ktoré tvoria stropy očníc a vpredu sa spájajú do pars nasalis (nosová časť), a squama frontalis (čelovú šupinu).
- Partes orbitales ossis frontalis (očnicové časti čelovej kosti) uzatvárajú spolu s nosovou časťou zárez, do ktorého je vsunutá platňa čuchovej kosti – lamina cribrosa ossis ethmoidalis. Dolná plocha partes orbitales je hladká, laterálne je prehĺbená do fossa glandulae lacrimalis (jama slznej žľazy) a mediálne sa nachádza plytká fovea trochlearis (kladkovitá jama).
- Squama frontalis ossis frontalis (čelová šupina čelovej kosti) prechádza plynulo do očnicových častí. Vonkajšia plocha šupiny (facies externa) je vypuklá a mierne zaklenutá, vybieha do tubera frontalia (čelových hrboľov). Margo supraorbitalis (nadočnicová hrana) je ostré, a tvorí rozhranie medzi očnicovou časťou a šupinou. Nad margo supraorbitalis je čelová šupina zosilnená vo forme valu tvoriaceho arcus superciliaris (obočný oblúk), ktorý je výrazne vytvorený u mužov. Nad koreňom nosa medzi obočnými oblúkmi je tzv. glabella (čistinka). Pod glabelou je v každej polovici čelovej kosti sinus frontalis (čelová dutina). Na margo supraorbitalis sú dva zárezy (foramen supraorbitale), z ktorých sa niekedy utvoria otvory (foramen supraorbitale). Na facies interna squamae frontalis (vnútorná plocha čelovej šupiny) je v stredovej čiare plytká brázda sulcus sinus sagittalis superioris, ktorá sa smerom dole mení na crista frontalis (čelový hrebeň).
- Pars nasalis vypĺňa prednú časť incisura ethmoidalis. Smerom nadol vybieha do spina nasalis (nosový hrebeň), ktorý tvorí hornú časť septum nasi (nosová prepážka).
TEMENNÁ KOSŤ (OS PARIETALE)
Temenná kosť je párová, má štvoruholníkový tvar. S čelovou kosťou sa spája v sutura coronalis (vencový šev), s druhostrannou temennou kosťou v sutura sagittalis (šípový šev), so záhlavnou kosťou spája v sutura lambdoidea (lambdovitý šev), so šupinou spánkovej kosti v sutura squamosa (šupinový šev).
Temenná kosť má štyri uhly: angulus frontalis (čelovú uhol), angulus sphenoidalis (klinový uhol), angulus occipitalis (záhlavný uhol) a angulus mastoideus (hlávkový uhol). Kosť má dve plochy: facies externa (vonkajšia plocha) je konvexná a facies interna (vnútorná plocha), ktorá je konkávna.
- Na facies externa (vonkajšia plocha temennej kosti) je kosť výraznejšie zakrivená v mieste tuber parietale (temenný hrboľ). Pod ním sú dve rovnobežné oblúkovité čiary, a to linea temporalis inferior (dolná spánková čiara) a linea temporalis superior (horná spánková čiara). Pri sutura sagittalis sa často vyskytuje drobný otvor foramen parietale (temenný otvor), cez ktorý prebieha spojka medzi extrakraniálnymi a intrakraniálnymi žilami.