Degeneratívne ochorenie kostí a kĺbov patria k najčastejším paleopatologickým nálezom na kostrových pozostatkoch jedincov. Ku degeneratívno-produktívnym zmenám na skelete radíme deformačnú artrózu, deformačnú spondylózu, entezopatie a difúznu idiopatickú hyperostózu skeletu.
Deformačná artróza je nezápalové degeneratívne ochorenie synoviálnych kĺbov, ktoré vedie k regresívnym zmenám kĺbových chrupiek. Ide o postupné opotrebovanie kĺbových plôch. Artrotickým procesom bývajú postihnuté najviac zaťažované kĺby, ktorými sú najmä kolená, bedrové kĺby a drieková časť chrbtice. Zmeny však môžu byť lokalizované aj na iných kĺboch. Často sa nachádzajú na čeľusti, malých kĺboch nohy a ruky alebo na ramennej a lakťovej kosti. V paleopatológii je možné na základe väčšieho opotrebovania určitých kĺbov odhadnúť druh aktivity daného jedinca, eventuálne jeho zamestnanie. U mladých jedincov je výskyt artrózy zriedkavý, no s pribúdajúcim vekom sa frekvencia tohto ochorenia zvyšuje. V mladšom veku môže artróza vznikať vplyvom nadmernej záťaže, u starších vekových skupín býva považovaná za prejav prirodzeného starnutia spojivových tkanív, ktoré je sprevádzané zníženou vaskularizáciou kostí a ich menšou regeneračnou schopnosťou.
Entezopatie sa vyvíjajú ako adaptácie na opakovane pôsobiaci fyzický stresový faktor. Tieto adaptácie vznikajú pomaly a symptómy závisia od dĺžky a veľkosti. Entezopatie sú kostné lézie (nerovnosti, drsné plôšky, osteofyty), ktoré sa objavujú v mieste enthesis. Enthesis je svalový úpon, čiže miesto, kde sa šľacha, väz alebo kĺbové puzdro pripája ku kosti. Umiestnenie a stupeň vývinu entezopatií nás môžu informovať o spôsobe života a fyzickej aktivite analyzovaných populácií. Zmeny na horných končatinách môžu odkazovať na fyzicky namáhavú prácu trupu (veslári, kováči, rybári), zatiaľ čo zmeny vyskytujúce sa na dolných končatinách sa vytvárajú skôr u chodcov, bežcov a poľnohospodárov.