Rôzne typy anémií a nedostatočná výživa jedincov zanechávajú stopy na skelete v podobe cribra orbitalia a porotickej hyperostózy. Cribra orbitalia sú patologické zmeny v strope očníc. Ide o deštrukciu a novotvorbu kosti v podobe malých oblastí s pórovitou, prípadne hubovitou štruktúrou. Cribra orbitalia postihujú častejšie deti, pretože i nich je kosť nedokonale mineralizovaná a málo odolná voči zmenám. Etiológia cribra orbitalia nie je úplne jasná a existuje niekoľko hypotéz o jej vzniku. Mnoho autorov sa zhoduje v tom, že cribra orbitalia vzniká v dôsledku poruchy výživy. V niektorých prípadoch môže ísť o hypovitaminózu C, väčšinou sa však jedná o deficit železa v potrave či malabsorbciu železa v dôsledku črevných ochorení. Pri porotickej hyperostóze ide o bilaterálne zhrubnutie lebečných kostí, a to najmä temenných kostí a čelovej kosti. Kosti majú v mieste zhrubnutia charakteristicky rozrušený povrch.
Hypoplázia skloviny je zmenšenie hrúbky skloviny alebo jej nedostatok, ktorý vzniká počas sekrécie sklovinovej matrix. Lineárna hypoplázia skloviny je definovaná ako horizontálne línie stenčenej skloviny na vonkajšom povrchu zubnej korunky. Hypoplastické defekty na sklovine môže spôsobiť viacero faktorov, avšak najčastejšie sú považované za indikátor nešpecifického metabolického a nutričného stresu. Hypoplázia skloviny je užitočným indikátorom porúch systémového rastu počas detstva, a je preto používaná na výskum morbidity a mortality v historických populáciách.
Ochorenia v dôsledku nedostatku vitamínov
Skorbut je ochorenie spôsobené dlhodobým neadekvátnym príjmom vitamínu C, teda kyseliny askorbovej. Postihuje mnoho orgánov v ľudskom tele a v závažných prípadoch môže spôsobovať aj smrť. Na lebke sa objavuje subperiostálne krvácanie, ktoré je časté na čelovej kosti a obzvlášť na časti formujúcej strop očnice. Takéto krvácajúce procesy sú pozorované častejšie na očnici než na povrchu endokránia a môžu viesť ku ukladaniu vertikálne zoradených trabekúl subperiostálnej kosti, pokrývajúcej tenký, sčasti resorbovaný kortex. Rebrá – tá časť rebra, ktorá je priľahlá ku osteochondrálnemu spojeniu je často transverzálne zlomená, čo je spôsobené vnútornou dislokáciou sterna a chrupky rebra, a tak vytvárajú hmatateľný skorbutický ruženec. Dlhé kosti – okrem už opísaných metafyzálnych fraktúr, môže tiež dôjsť k výraznému kortikálnemu stenčeniu a ukladaniu reaktívnej periostálnej kosti pemzovitého charakteru až do hrúbky jedného centimetra.
Krivica je zvyčajne definovaná ako deficit vitamínu D, ale môže byť spôsobená aj nevyváženou hladinou vápnika a fosforu, chronickým ochorením pečene alebo obličiek, genetickými poruchami, nádormi a drogami, ktoré narúšajú metabolizmus vitamínu D. Je to systémové ochorenie skorého detstva, značne ovplyvňujúce skelet jedinca, ale nespôsobuje priamo jeho úmrtnosť. Vek dieťaťa výrazne ovplyvňuje klinické prejavy krivice. Rýchly rast lebky u novorodencov a menších detí má za následok jej hranatenie, tzv. caput quvadratum, dochádza k mäknutiu kostí kalvy, pretrváva veľká fontanela a oneskorene dochádza k zrastaniu lebečných kostí. U detí sa často objavuje skrivenie dlhých kostí, najmä takých, ktoré nesú hmotnosť celého tela. Dochádza k rozšíreniu sternálnych koncov rebier a epifyzálnych rastových platničiek, čo sa prejavuje zdurením predovšetkým v okolí členkov či zápästí (tento jav sa často mylne považuje za prejav artritídy). V mieste úponu diafragmy na hrudník môžeme pozorovať tzv. Harrisonovu ryhu. Často pozorujeme oneskorenú dentálnu erupciu či defekty skloviny.